Self-publishing – co to jest i dlaczego warto?

Wielu ludzi pisze.

Powieści, wiersze, poradniki – po te najbardziej popularne gatunki książek ludzie nigdy nie przestaną sięgać, głównie ze względu na ich ponadczasowość.

Jednak każdy autor, który marzy o wydaniu swojego dzieła, musi rozważyć, którą drogę najlepiej wybrać, by wydać książkę jak najszybciej i jak najlepiej. Jakie ma opcje?

Większość udaje się na poszukiwanie wydawcy zainteresowanego opublikowaniem ich książki. Często jednak przekonanie wydawcy, że warto zainwestować w nowego autora jest co najmniej trudne. Jakie są tego najczęstsze przyczyny? Cóż, wielu wydawców dość sceptycznie pochodzi do sensowności wydania książki kogoś, kogo nazwisko nie jest dobrze znane, tym bardziej, gdy jej temat jest mało popularny lub jest za mało kontrowersyjny. Po prostu biorą po uwagę duże ryzyko strat, jeśli pozycja nie okaże się ciekawa dla czytelników.

Jakie są alternatywy?

Coraz bardziej popularną opcją staje się self-publishing, czyli „samopublikowanie”. Czym ten proces różni się od tradycyjnego wydawania książki u wydawcy?

Gdy decydujemy się na self-publishing, cały proces przygotowania książki nadzorujemy sami. Zlecamy całą pracę z tekstem odpowiednio wykwalifikowanym do tego osobom, ale cały czas nadzorujemy ich pracę. Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje self-publishingu, różniące się od siebie kilkoma zasadami:

1. Pierwszy rodzajem jest self-publishing PEŁNY – oznacza to, że wszystkim: od przygotowania książki do druku, aż po magazynowanie, reklamę i sprzedaż, zajmuje się sam autor.

2. Drugim rodzajem jest self-publishing CZĘŚCIOWY – zasadniczą różnicą jest to, że decydując się na tę formę self-publishingu, autor zwykle korzysta z pomocy tzw. Wydawnictwa Usługowego*. Owo wydawnictwo zajmuje się redakcją, korektą, przygotowaniem tekstu do druku, magazynowaniem, dystrybucją książki do księgarń i do hurtowni oraz wszelkimi płatnościami i rozliczeniami.

Zalety takiego rozwiązania?

Przede wszystkim autor ma pełną kontrolę nad ostateczną formą i wyglądem swojej książki. Nie ma żadnych ograniczeń co do tego, jak i o czym książka ma być napisana, czy mają być ilustracje, zdjęcia itp. Ponadto autor może liczyć na większy dochód ze sprzedaży własnych książek, ze względu na brak zobowiązań wobec wydawcy. Bonusami są także szybkość publikowania książki oraz możliwość skorzystania z nieograniczonej ilości kanałów dystrybucji (autor może nawiązać umowę z hurtowniami, jak również sprzedawać swoje dzieło indywidualnie).

Jeśli jesteście zaciekawieni tematem, dajcie znać, a pojawi się więcej postów o tematyce self-publishingu i zgłębianiu tajemnic procesów wydawania książki 🙂

* MY jesteśmy Wydawnictwem Usługowym! Jeśli aktualnie piszesz (lub właśnie ukończyłeś) swoją książkę, tom poezji czy pracę naukową, zapraszamy do nas! Gwarantujemy pełne zadowolenie z naszych usług!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *