Subiektywny wybór cytatów

Cytaty i myśli

Nikt, kto czyta książki nie zaprzeczy temu, że są one skarbnicą cytatów, myśli, mądrości. A może nie tyle są co lepiej powiedzieć, że potrafią być, bo przecież nie wszystkie cytaty, nie z każdej książki, nie dla każdej osoby. Dobrze, ale czy – idąc trochę dalej – zastanawiamy się nad przekazem, jaki niesie ze sobą określony cytat czy myśl? Czy może bezrefleksyjnie używamy go wyłącznie dlatego, że na przykład „fajnie brzmi” lub dobrze wygląda na ubraniu czy torbie na zakupy?

Warto nad nimi się pochylać. Niektóre z myśli są wzniosłe, inne pozornie trywialne, jedne bardzo znane, inne mniej, jednak prawie wszystkie mogą wnieść coś nowego. Niniejszy zbiór fragmentów jest całkowicie subiektywny i między nami mówiąc to ciekawi mnie czy do kogoś z Was przemawiają one podobnie jak do mnie.

Motywacja, sens posiadania, szczęście, miłość…

Część z nich jest motywująca, sprawiają, że uśmiech pojawia się na twarzy, a czytając taki cytat można poczuć zastrzyk energii i przypływ dobrego humoru. Niektóre poruszają temat doceniania tego co mamy, i takie fragmenty mają szanse uświadamiać, że w gruncie rzeczy to jesteśmy szczęściarami i szczęściarzami i powinno nam być wstyd za nasze narzekania. Inne mówią o szczęściu, miłości, przyjaźni próbując określić i zdefiniować na czym one polegają, jak ich szukać, i czym są te wartości. A jeszcze inne pomagają uwierzyć w dobro innych ludzi albo mówią o trudnościach i problemach, skłaniają do refleksji nad kwestiami, na których na co dzień się nie skupiamy, choć może powinniśmy. Przynajmniej czasami.

Nie mam wątpliwości, że każdy z cytatów jest na swój sposób wyjątkowy.

I zachęcam do odkrywania, gromadzenia i korzystania.

„Czy to nie przyjemnie, że jest tak dużo rzeczy, które jeszcze poznamy? To właśnie sprawia, że ja się tak cieszę życiem… świat jest taki ciekawy… Nie byłby taki ani w połowie, gdybyśmy wszystko o nim wiedzieli, prawda?”
Lucy Maud Montgomery, „Ania z Zielonego Wzgórza”

„Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy.”
Éric-Emmanuel Schmitt, „Oskar i pani Róża”

„Gdybym miała świat na własność, wszystko byłoby nonsensem.”
Lewis Carroll, „Alicja w krainie czarów”

„Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku.”
Antoine de Saint-Exupéry, „Mały Książę”

„Są tacy, co okradną nawet wiejski kościółek. I są tacy, co oddadzą ostatni grosz dla chorego. Jak wiem, że są ci drudzy, to się nie boję tych pierwszych.”
Małgorzata Musierowicz, „Język Trolli”

„Szczęście jest chyba czymś takim, jak okulary pana Hilarego.”
Małgorzata Musierowicz, „Dziecko Piątku”

„Całe dobro, jakie nas otacza, to właśnie suma pojedynczych odpowiedzi na radosne sygnały dobrych ludzi. Ale te sygnały wysyła każdy z nas. Dobre sygnały. I złe. A im więcej wysyłamy tych dobrych, tym większe szanse, że ludzie odpowiedzą nam tym samym.”
Małgorzata Musierowicz, „Kwiat Kalafiora”

„Jaki dziś dzień – zapytał Puchatek, dziś – odpowiedział Prosiaczek, na to Puchatek – to mój ulubiony dzień.”
A A Milne, „Kubuś Puchatek”

„A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?
Nic wielkiego. – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.”
A A Milne, „Kubuś Puchatek”

„Gdy czyta się różne smutne historie, łatwo jest sobie wyobrazić, że bohatersko stawiamy czoło trudnościom, znacznie trudniej jest poradzić sobie z nieszczęściem, które naprawdę nas dotyka.”
Lucy Maud Montgomery, „Ania z Zielonego Wzgórza”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *